Nacionalni rehabilitacijski centar za spinalne bolesti
Zdenka Šarolić, dipl.ing.arh, ovl.arh.
Karla Dragica Lipej, dipl.ing.arh, ovl.arh.
Anita Antolić, dipl.ing.arh, ovl. arh.
Dorja Prekratić, mag.ing.arh.
Marko Friščić, mag.ing.arh.
Vedrana Kocijan, mag.ing.arh.
MEDICINSKA TEHNOLOGIJA:
Biserka Gorski, dipl.ing.arh.
BOLNICA NACIONALNOG ZNAČAJA
U sklopu bolničkog kompleksa Varaždinskih Toplica, neposredno uz Terme gradi se nova zgrada Nacionalnog rehabilitacijskog centra za osobe s bolestima i oštećenjima kralježnične moždine kapaciteta 76+5 kreveta. Osnovni idejni koncept izradio je Damir Ivšić, dipl.ing.arh, a autorskom razradom idejnog rješenja funkcionalnih cjelina unutar zgrade, te oblikovanja pročelja i okoliša od strane Nexarovog tima Zdenka Šarolić, dipl.ing.arh, i Karla Dragica Lipej, dipl.ing.arh, definirano je konačno idejno rješenje, prema kojem je izrađena projektna dokumentacija idejnog, glavnog i izvedbenog projekta.
Zgrada nacionalnog centra površine je 6.720 m2, a smještena je na izrazito strmom terenu, čija je konfiguracija iskorištena za formiranje više multifunkcionalnih vanjskih prostora za boravak bolesnika i provođenje terapije. Kako su pacijenti centra primarno stacionarni pacijenti s teškim traumama, potrebno im je osigurati specijalnu skrb, ali i poticajno okruženje koje će blagotvorno utjecati na njihov psihofizički oporavak. Iz tog razloga fizikalna terapija provodi se u prostranim, dobro osvijetljenim prostorima, koji su velikim stijenama povezani s terasom, odnosno dvorištem, a krovni vrt je direktan produžetak apartmana u kojima pacijenti vježbaju vještine samostalnog življenja prije otpusta iz bolnice.
Spinalni odjel Specijalne bolnice Varaždinske Toplice jedini je odjel u Hrvatskoj koji zbrinjava spinalne bolesnike bilo ozljede ili bolesti leđne moždine s teškim funkcionalnim deficitom: tetraplegije i paraplegije. Počeci rada Odjela sežu unazad 30 godina, a sredinom 1980. godine uskom suradnjom s kirurškim i neurološkim klinikama, prije svega s Traumatološkom klinikom iz Zagreba, počinje integralni pristup liječenju i rehabilitaciji spinalnih bolesnika. Velika prednost dana je izobrazbi kadrova tako da polaze edukaciju u rehabilitacijskim centrima u Europi (Austriji, Francuskoj, Engleskoj) što je i dalje praksa Odjela. Danas je Spinalni odjel postao baza za edukaciju specijalizanata iz fizikalne medicine i rehabilitacije, fizioterapeuta, medicinskih sestara i suradnika u zdravstvu za cijelu Hrvatsku, ali i za područje Europe što je potvrđeno dobivenim certifikatom Europskog odbora specijalista. Rad Spinalnog odjela nastavit će se u daleko kvalitetnijim uvjetima u suvremeno opremljenoj novoj zgradi, koja će postati jedinstveno referentno mjesto za cijelu Hrvatsku.
Informacije iz medija:
HRT vijesti , PLIVAzdravlje , eVaraždin , Varaždinska županija